-20% na sofy w magazynie z kodem SOFY20 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Wiosna w domu i na zewnątrz | Zainspiruj się →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak poradzić sobie z lampkami choinkowymi?

Zerwij z coroczną tradycją nerwowego rozplątywania lampek i rwania włosów z głowy! Poznajmy naszego przeciwnika – jaki rodzaj zasilania wybrać, na jaki kolor postawić i najważniejsze... Co zrobić, aby światełka już więcej się nie poplątały?

Jak walczyć z gąszczem lampek?

To radosne, przedświąteczne uczucie, kiedy wyjmujesz z pudełka poplątany kłębek kabli i od razu zamieniasz się w jeszcze większy kłębek nerwów...

Mleko już się wylało, możesz jedynie uzbroić się w cierpliwość i obiecać sobie, że w przyszłym roku to Ty wygrasz tę nierówną walkę.

Bonami radzi:

Szkoda Ci czasu na cackanie się z lampkami? Splątaną kulkę kabelków wykorzystaj jako niebanalną świąteczną dekorację. Łańcuch świetlny umieść w większej szklanej misie i włóż wtyczkę do kontaktu. I już!

No dobrze, ale czym ozdobić drzewko? Poniżej nasz krótki przewodnik po lampkach choinkowych.

Jak wybrać lampki świąteczne?

Zapoznaj się z różnorodną ofertą dekoracji świetlnych, dzięki czemu świadomie wybierzesz modele, które odpowiadają Twoim potrzebom.
Żarówki LED czy klasyczne?
Żarówki LED mają niskie zapotrzebowanie na energię i bardzo rzadko się psują. Do wyboru masz wiele wariantów kolorystycznych nadających się na zewnątrz i do wewnątrz. Nie ozdabiaj nimi sypialni lub pokoju dziecięcego – ich niebieska poświata może zakłócać sen.

Klasyczne żarówki są natomiast tańsze. Dla niektórych mogą mieć wartość sentymentalną i przypominać lata dzieciństwa.
Na baterie czy podłączane do kontaktu?
Decydując się na girlandy na baterie nie musisz martwić się odległością do najbliższego kontaktu, a wijący się nieopodal kabel nie zaburzy aranżacji wnętrza. Z drugiej strony baterie mają ograniczoną żywotność i musisz liczyć się z ich wymianą. Jeśli wybierzesz lampki podłączane do kontaktu, zdecyduj się na modele, które mają automatyczny wyłącznik lub timer. Zgasną na noc, a Ty zaśniesz z czystym sumieniem – Twoja choinka nie skończy w płomieniach, a portfel będzie grubszy.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Światełka muszę spełniać normy bezpieczeństwa, które możesz łatwo sprawdzić. Wystarczy rzucić okiem na stopień ich ochrony lub IP. Oświetlenie wewnętrzne powinno mieć stopień ochrony IP20, natomiast zewnętrzne – IP44.
Jednokolorowe lampki czy feeria barw?
Klasycznym wyborem będą zawsze białe światełka w ciepłym albo zimnym odcieniu. Ciepła biel sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Dobrze wygląda w parze z rustykalnymi dekoracjami z drewna lub w czerwono-złotych kolorach.

Lampki w odcieniu zimnej bieli będą odpowiednie do nowocześniejszych wnętrz. Dobrze zaprezentują się w towarzystwie niebiesko-srebrnych lub innych zimnych tonów.

Prawdziwe widowisko stworzą kolorowe girlandy świetlne, w których nie może zabraknąć czerwieni, niebieskiego, zielonego... W takim towarzystwie każdy dom będzie o wiele weselszy, ale zwróć uwagę, czy miks pasuje do pozostałych dekoracji świątecznych.
Jakiej długości łańcuch wybrać?
Kupno przypadkowych lampek z marszu to też jakiś plan, ale może okazać się, że na koniec girlandy są za długie lub za krótkie. Mamy dla Ciebie małą ściągę.

Długość łańcucha z lampkami w zależności od wysokości choinki

Choinka 1,5 m ➜ lampki 15-20 m

Choinka 2 m ➜ lampki 20-25 m

Choinka 2,5 m ➜ lampki 25-30 m

Choinka 3 m ➜ lampki 30-35 m

Co zrobić, aby światełka już się więcej nie poplątały?

Święta, święta i po świętach, a Ty jak najszybciej chcesz mieć porządki z głowy. W tym roku obierz inną strategię i zamiast wrzucać lampki do pudełek jak popadnie, wykorzystaj nasze wskazówki.
Owiń je dookoła kawałka kartonu
W kawałku tektury wytnij małą szczelinę, w którą włożysz jedną końcówkę kabla (możesz zabezpieczyć koniec łańcucha taśmą samoprzylepną). Następnie owiń lampki wokół kartonu i przyklej drugi koniec kabla.

Zamiast tektury możesz użyć zrolowanych gazet lub kilku sklejonych rolek papieru toaletowego.

Wykorzystaj wieszak
Jeśli nie masz pod ręką niepotrzebnego kawałka kartonu, sięgnij po wieszak z dwoma klipsami. Jeden koniec łańcucha przymocuj do klipsa i owiń wokół wieszaka. Drugi koniec wciśnij do drugiego klipsa i gotowe.