Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

5 wskazówek, jak dbać o pościel

Iva Baltaretu · 3 czerwca 2021

Aby pościel służyła Ci jak najlepiej i jak najdłużej, należy o nią zadbać. Każdy materiał ma swoje specyficzne właściwości i wymaga nieco innej pielęgnacji. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

1. Prawidłowe pranie pościeli przed pierwszym użyciem

Wiele zależy od materiału pościeli. Postępuj zgodnie z instrukcjami na metce, przewróć poszewki na lewą stronę i zwracaj uwagę na temperaturę prania:

Pościel lnianą pierz w 40-60°C – w zależności od zaleceń producenta oraz koloru. Mocniejsze barwy mogą ulec spraniu.
Pościel bawełnianą pierz również w 40-60°C.
• Pościel flanelową pierz w 40°C, aby zachować nie tylko kolor, ale także miękkość włókien.
• Pościel z kory pierz również w niższej temperaturze około 40°C.

Wskazówka: Przy praniu pościeli nie używaj wybielacza, ponieważ może osłabiać włókna.

2. Pranie pościeli

W przypadku częstszego prania należy stosować niższą temperaturę – idealnie do 40°C. Pościel pierz na lewej stronie i zawsze sprawdzaj, czy materiał gdzieś się nie rwie oraz czy guziki, sznurki lub zamek są w porządku. Wybieraj delikatne detergenty do prania pościeli, nie przesadzaj z ich ilością (mniej znaczy więcej) i nie używaj zmiękczacza do tkanin. Oblepia on włókna i może w ten sposób zmniejszyć przewiewność lub zdolność pochłaniania wilgoci.

Jak najszybciej napraw podartą pościel, to samo dotyczy luźnych guzików, które mogą utknąć w pralce.

Wskazówka: Jesteś alergikiem i chcesz dokładnie usunąć zanieczyszczenia ze swojej pościeli? Wybierz taki materiał, aby pościel można było prać w temperaturze minimum 60°C i pozbyć się wszelkich zabrudzeń oraz roztoczy.

3. Suszenie i prasowanie

Lepiej nie suszyć pościeli w suszarce, ponieważ wysokie temperatury mogą uszkodzić włókna, a także wpłynąć na kolor. Najlepiej suszyć ją na świeżym powietrzu, gdzie wyschnie bezpiecznie i szybko. Jeśli jednak wolisz suszyć w suszarce, pościel włóż do niej natychmiast po praniu, przewróć na lewą stronę i ustaw niższą temperaturę.

Niektóre materiały wyglądają dobrze i bez prasowania – na przykład len oraz kora. Pozostałe tkaniny prasuj na lewej stronie.

Wskazówka: Podczas suszenia na zewnątrz należy uważać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które może uszkodzić kolory.

4. Jak pozbyć się plam na pościeli?

Czy na pościeli pojawiła się plama i nie sprała się podczas normalnego cyklu w pralce? Postaraj się pozbyć plamy ręcznie, np. przy użyciu mydła galasowego.

Inne rady:
• Tłuste plamy posyp solą kuchenną i pozostaw na kilka minut. Następnie umyj wilgotną gąbką.
• By pozbyć się plam z krwi przygotuj specjalną pastę z soli i wody. Gęstą papkę wetrzyj w plamę gąbką nasączoną zimną wodą. Kryształki soli dobrze usuwają plamy krwi z włókien.
• Plamy z potu można usunąć np. szarym mydłem lub kwaskiem cytrynowym.

Uwaga: Jeśli nie masz pewności, co do prania droższej pościeli, lepiej skorzystaj z usług pralni chemicznej.

5. Jak często zmieniać pościel?

Lekarze zalecają zmianę pościeli przynajmniej raz w tygodniu, alergicy i osoby wrażliwe powinny przebierać pościel co trzy dni. Czasami wystarczy zmienić jedynie prześcieradło lub poszewkę na poduszkę.

Wskazówka:
• Jeśli masz cerę z niedoskonałościami, postaraj się jak najczęściej zmieniać poszewkę na poduszkę.
• Jedwabna poszewka pomaga wygładzić włosy i chroni je przed uszkodzeniem, a także dobrze działa na skórę.