Zniżka 15% z kodem WIOSNA15 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak wybrać materac i stelaż?

Czy wiesz, w czym tkwi sekret zdrowego snu? Wbrew pozorom,
nie jest nim drogie i wymyślne łóżko. Najważniejszym elementem sypialni niezmiennie pozostaje odpowiedni materac i stelaż.

1. Stopień twardości materaca

  • Najważniejsza cecha przy wyborze
Odpowiedni stopień twardości materaca to pierwsza istotna właściwość, o której musimy zdecydować. Materac powinien zapadać się jedynie w miejscach nacisku, czyli pod łopatkami, ramionami i bokami.

Ogólna zasada mówi, że twarde materace są odpowiednie dla osób o wyższej wadze, natomiast miększe dla tych o niższej masie ciała. Wszystko zależy jednak od indywidualnych upodobań i kwestii wygody. Sam najlepiej poznasz, czy bardziej odpowiada ci miększa, czy twardsza wersja.
Twardość materaca
  • Dla osób o wadze od 70 kg do 100 kg
  • Spanie na boku i na brzuchu
  • Odpowiednie dla aktywnych kobiet, mężczyzn i seniorów

Więcej o miękkich materacach

Mimo że są bardzo sprężyste, gwarantują dostateczne podparcie kręgosłupa. Odpowiednie dla osób o wadze do 100 kg, które preferują miękkie materace i regularnie uprawiają sport.
  • Dla osób o wadze od 70 kg do 100 kg
  • Spanie na brzuchu i częste zmiany pozycji
  • Dobry kompromis dla małżeńskich łóżek

Więcej o średnio twardych materacach

Należą do najpopularniejszych modeli, ponieważ są świetnym kompromisem dla różnych kategorii wagowych. Gwarantują równowagę między przyjemnym uczuciem miękkości i zdrowym podparciem ciała.

Jeśli masz pracę siedzącą lub nie jesteś aktywny fizycznie, zdecyduj się na twardszy materac – dzięki temu zapobiegniesz odleżynom i bólowi pleców.
  • Dla osób o wadze do 120 kg
  • Spanie na plecach
  • Odpowiednie dla mężczyzn

Więcej o twardych materacach

Gwarantują idealne wsparcie ciała, są odpowiednie dla osób o wyższej wadze (do 120 kg), a także dla dzieci.

Młody kręgosłup nieustannie się zmienia, a spanie na miękkim i giętkim materacu może prowadzić do jego skrzywień, np. skoliozy. Twardszy materac sprawi, że oś szkieletu będzie rozwijała się prawidłowo.

Nietypowe materace

Tego typu materace przeznaczone są dla osób o specjalnych potrzebach.

Bardzo miękkie materace

Są bardzo elastyczne i najłatwiej przystosowują się do kształtów ciała. Chronią seniorów i chorych przed powstawaniem odleżyn oraz pomagają rozluźnić napięte mięśnie. Niosą ulgę osobom cierpiącym na bóle stawów. Odpowiednie dla kobiet ważących mniej niż 70 kg.

Nie poleca się ich osobom o większej wadze, ponieważ materace są bardzo giętkie i elastyczne – może się zdarzyć, że ich właściciele zaczną skarżyć się na ból pleców.

Bardzo twarde materace

Przeznaczone dla osób, które nie są w stanie zasnąć inaczej, niż na bardzo twardym podłożu. Wykonane są w większości z wysoce wytrzymałej pianki poliuretanowej uzyskiwanej z warstwy włókna kokosowego, czyli sztywnego materiału, który nie wszystkim odpowiada.

Materace nadają się również dla śpiących na plecach, ponieważ rozkładają ich masę tak, że kręgosłup pozostaje w równej pozycji

Dwustronne materace

Możemy spotkać się także z dwu- lub wielostronnymi materacami, których strony mają różną twardość (lub twardości). Możesz obracać je według potrzeb, np. miększa strona może być przeznaczona dla kobiety, twardsza dla mężczyzny.

Jak dobrać stopień twardości materaca do pozycji, w której śpisz?

Spanie na plecach
Odpowiedni typ: Twardy materac

Twardszy materac odpowiednio rozłoży Twój ciężar i zapewni podparcie dla kręgosłupa. Nie musisz się bać, że biodra się zapadną, a Ty obudzisz się z bólem pleców.
Spanie na brzuchu
Odpowiedni typ: Miękki i średnio twardy materac

Śpiąc na brzuchu obciążasz niektóre strefy materaca w obszarze ramion, bioder i kolan, dlatego w tych miejscach potrzebujesz dostatecznego wzmocnienia.
Spanie na boku
Odpowiedni typ: Miękki materac

Ten typ utrzyma Twoje ciało w odpowiedniej pozycji bez problemu przystosuje się do Twojego ciała.
Częste zmiany pozycji
Odpowiedni typ: Średnio twardy materac

Twój materac musi znajdować się gdzieś pośrodku skali, aby bez względu na pozycję snu, zapewnił Ci odpowiednie wsparcie.
Bonami radzi
Jeśli w nocy często zmieniasz pozycje, może być to winą zbyt twardego materaca, który nie pozwala Ci w spokoju spać. W tym wypadku polecamy wybór średnio twardego materaca, który jest kompromisem dla wszystkich pozycji.

2. Wymiary i grubość materaca

Wymiary materaca
Wymiary materaca są zależne od gabarytów łóżka.
  • Łóżko jednoosobowe
    90x200 cm, 80x200 cm, 120x200 cm
  • Łóżko dwuosobowe
    140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm
Grubość materaca
Grubość materaca czasem opisywana jest jako jego wysokość.
  • Wraz w wysokością rośnie stopień komfortu
  • Zalecamy wybór materaca o wysokości min. 15 cm
  • Materaca o wysokości do 10 cm używaj okazjonalnie
Bonami radzi
Małżeńskie łoże możesz wyposażyć w dwa materace o szerokości 90 cm. Twój partner prawdopodobnie nie waży tyle samo, co Ty oraz ma inne preferencje – dzięki temu rozwiązaniu będziecie zadowoleni oboje. Dwa lżejsze materace będzie łatwiej wyczyścić, przesunąć lub przewieźć w razie przeprowadzki.

3. Rodzaj materiału, z którego wykonany jest materac

Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety i od Ciebie zależy, jakim cechom i właściwościom dasz w tej kwestii pierwszeństwo.
Materiały materacy
  • Dobra cyrkulacja powietrza
  • Długa żywotność
  • Odporność na działanie pleśni i roztoczy

Więcej o materacach sprężynowych

Niesforne sprężyny, które uwierają w plecy zdesperowanych śpiochów są już tylko wspomnieniem. Współczesne materace sprężynowe nie generują nieprzyjemnego nacisku i świetnie przystosowują się do kształtu ciała. Najlepiej, jeśli wystąpią w parze z solidnym stelażem. Producenci dzielą materace sprężynowe na 2 rodzaje:

Materace z klasycznym sprężynowym rdzeniem (bonellowe):
Sprężyny są połączone specjalnym drutem zarówno u podstawy, jak i od góry – to rozwiązanie zapobiega przemieszczaniu się sprężyn.

Materace kieszeniowe:
Każda sprężyna znajduje się w osobnej, wykonanej z tkaniny kieszonce. Waga śpiącego idealnie rozłoży się na całym materacu.

Powyższe rodzaje to świetnie skonstruowane, oddychające materace, które odnajdą się również w pomieszczeniach o wyższej wilgotności, dzięki czemu nie musisz martwić się powstawaniem pleśni i obecnością roztoczy. Większość materacy sprężynowych powinna występować w parze z twardym dnem lub stelażem listwowym. Nie dopasują się do stelaży regulowanych.
  • Uniwersalne
  • Do różnych rodzajów stelaży
  • Odporne na działanie szkodników
  • Świetnie przystosowują się do kształtów ciała
  • Lekkie

Więcej o piankowych materacach

Do wyboru mamy kilka rodzajów pianek, które możną ze sobą łączyć, aby osiągnąć optymalny stopień twardości. Możesz położyć je praktycznie na każdy typ stelaża, ponieważ pianka jest dostatecznie giętka.

Materace z pianki wysokoelastycznej
Charakteryzuje się elastycznością i stabilnością kształtu, a dzięki dobrej cyrkulacji powietrza ogranicza występowanie roztoczy. Do jej produkcji wykorzystuje się pianki różnej twardości, co wpływa się na wysoką jakość produktu.

Matrace z pianki termoelastycznej
Inaczej nazywa się ją również pianką leniwą, termoelastyczną, lub memory foam (pianka z pamięcią). Zmienia stopień twardości wraz ze zmianą temperatury, co w praktyce oznacza, że staje się miększa w kontakcie z ciałem śpiącego. Bezbłędnie dostosowuje się do kształtów ciała i zapewnia im dostateczne oparcie.

Matrace z naturalnym wypełnieniem

pełna oferta naturalnych modeli
  • Świetnie oddychające
  • Spełniają najsurowsze normy higieny
  • Wysoka zawartości naturalnego kauczuku lub włókna kokosowego

Specjalne rodzaje materacy

Materace hybrydowe (kombinowane)

Łączą w sobie różne rodzaje wypełnienia, zwykle piankę i sprężyny, dzięki czemu możesz cieszyć się ich najlepszymi właściwościami.

Materace wielowarstwowe (kanapkowe)

Są wykonane z dwóch lub więcej materiałów, na przykład z pianki poliuretanowej i wysokoelastycznej, które odpowiadają za jakość i żywotności produktu. Materac możesz obracać wedle swoich potrzeb i cieszyć się miękkim i twardym materacem w jednym.

Futony

Popularny trend, który przywędrował do nas z Japonii, bezbłędnie odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach. Można położyć go na podłodze, ułożyć na klasycznym stelażu lub na sofie. W odróżnieniu od klasycznych materacy jest grubszy i wygodniejszy, a dzięki mieszance pianki i bawełny oraz włókien kokosowych dobrze przystosowuje się do kształtów ciała.

4. Budżet

Jeśli szukasz materaca, który posłuży gościom za sporadyczny nocleg lub podczas wyjazdu na działkę, skieruj się ku tańszemu wariantowi. Jednak radzimy zainwestować w czas, który spędzamy w łóżku – zdrowy i wygodny sen to gwarancja dostatecznej energii i dobrego humoru każdego ranka.

Bonami radzi
Cena materaca zależy od jego rozmiarów, materiałów wykorzystanych do jego produkcji oraz specjalnych właściwości. Na przykład materace z naturalnego lateksu to luksusowy produkt, który jest równocześnie droższy. Mimo to jego charakterystyczną cechę, czyli piankę z pamięcią, można znaleźć również wśród tańszych modeli.

O czym jeszcze warto wiedzieć...

Strefy twardości materacy

Strefy odpowiadają za równomierne podparcie ciała na całej długości materaca. Różnią się od siebie poziomem twardości, dzięki czemu zapewniają poszczególnym częściom ciała mniejsze lub większe oparcie.
  • 3-strefowe materace
    Wparcie w obszarze środka ciężkości, reszta materaca jest miększa.
  • 5-strefowe materace
    Wzmocniony środek ciężkości ciała, ramiona i kolana.
  • 7-strefowe materace
    Połączenie wszystkich najważniejszych obszarów, dodatkowo wsparcie głowy i łydek i stóp.

Pokrowiec na materac

Najważniejsze, aby pokrowiec był zdejmowany, dzięki czemu bez problemu go wypierzesz.
  • Pokrowce z włókien sztucznych
    Mają długą żywotność, łatwiejsze w utrzymaniu od bawełny, odpowiednie dla alergików.
  • Pokrowce z lyocellu
    Nateralne włókna dębu i buka. Są odporniejsze i wytrzymalsze niż bawełniane pokrowce i świetnie chłoną wilgoć.
Pokrowce materacy

Jak wybrać odpowiednie dno łóżka?

Wybór stelaża często traktowany jest po macoszemu, ale jego rola w grze o nasz zdrowy sen jest niezwykle ważna. Odpowiednie dno łóżka pomaga rozłożyć wagę ciała, utrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji i gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli zainwestujesz w dobry materac, ale nie przywiążesz należytej wagi do wyboru dna łózka, jakość snu polepszy się jedynie nieznacznie. Inwestycja w dobrej jakości stelaż na pewno się opłaci, co więcej, ten produkt może posłużyć ci nawet przez całe życie.

Stelaże listwowe i segmentowe vs. twarda płyta

W odróżnieniu od stelaży listwowych i segmentowych, twarda płyta nie umożliwia cyrkulacji powietrza, dlatego może generować zawilgocenie – brak regularnego wietrzenia może skutkować pojawieniem się pleśni. Co więcej, nie ma w sobie ani grama elastyczności i nie ułatwia materacowi dopasowaniu się do kształtów ciała. Twarda płyta jest popularna ze względu na niską cenę, ale polecamy jej zakup w przypadku sporadycznego używania, na przykład na działce.

Rodzaje stelaży

Statyczny listwowy stelaż

To wyższej jakości stelaż, dlatego warto dokupić do niego dobry materac. W czasie zakupów zwróć uwagę z czego wykonane są poszczególne elementy. Najlepszym wybór dla ramy to drewno bukowe, które charakteryzuje się wysoką nośnością i stałością kształtu, natomiast brzozowe listwy łączą w sobie wytrzymałość i elastyczność. Nie oszczędzaj na liczbie listew – tu obowiązuje zasada, że czym więcej, tym lepiej. To w końcu stelaż będzie obciążony najbardziej. Materac nie może się przesuwać i musi dobrze zagnieździć się w stelażu.

Listwy również powinny być relatywnie giętkie, aby odpowiednio reagować na obciążenie, którego nie wyrówna materac. Ostatnim ważnym elementem są uchwyty, w których spoczywają listwy. Gumowe mają tendencję do zdzierania się, bardziej wytrzymałe będą te z kauczuku lub plastiku.

Segmentowany stelaż

Stelaże segmentowane są produkowane z niezależnych, ściśle połączonych ze soba elementów, które równomiernie rozkładają nacisk, dzięki czemu możesz w pełni cieszyć się właściwościami swojego materaca. W niektórych modelach możesz ustawić sztywność poszczególnych segmentów i cieszyć się idealnym oparciem w danych zonach. Segmentowane modele uważane są za bezkonkurencyjne stelaże medyczne

Regulowane i uchylne stelaże

Ze względu na specjalne właściwości i funkcje należą do droższej kategorii stelaży. Uśmierzą bóle pleców, a także zagwarantują komfort ciężarnym oraz seniorom – są zdecydowanie najlepszym wyborem. Jeśli zdecydujesz się na zakup regulowanego stelaża, musisz wybrać odpowiedni materac, który jest bardziej elastyczny i przystosuje się do częstszych zmian pozycji.

Regulowanie stelaża

Twarda płyta
  • Odpowiedni dla osób bez specyficznych potrzeb ani przebytych urazów
Stelaże regulowane ręcznie
  • Przyniesie ulgę przy bólach pleców lub nóg
  • Odpowiedni do oglądania telewizji lub czytania książek
  • Pozycja podniesionych nóg ułatwi regenerację po treningu lub po pracy stojącej
  • Regulowanie pozycji umożliwiają stelaże listwowe i segmentowe
Stelaże silnikowe
  • Wygodne sterowanie zdalne
  • W większości oferuje kilka lub kilkanaście różnych pozycji zagłówka i części nożnej

Pozostałe parametry stelaży

Waga
Całkowity ciężar dna łóżka zwykle waha się między 8 a 30 kilogramami.

Nośność
To obciążenie, które bezpiecznie uniesie stelaż, pełniąc przy tym swoje podstawowe funkcje. Większość stelaży ma nośność przkeraczającą 100 kg, możesz spotkać się również z wariantami o nośności od 120 do 160 kilogramów.

Wymiary stelaża
Najczęściej dno dostępne jest w wymiarach 80×200 cm, 90×200 cm, 140×200 cm, 160×200 cm oraz 180×200 cm.
Bonami radzi parom
Jeśli przymierzasz się do zakupu dna do łóżka dwoosobowego, zamiast na jeden duży stelaż, postaw na dwie mniejsze sztuki. W razie potrzeby ewentualna wymiana uszkodzonego elementu będzie korzystniejsza dla domowego budżetu.

Spanie na podłodze

Przeprowadziłeś się do nowego mieszkania i nie masz jeszcze łóżka, chcesz zaoferować nocleg gościom lub po prostu odpowiada Ci spanie na podłodze? Nie jesteś sam – wielu Japończyków do dziś podtrzymuje samurajską tradycję nocowania na składanym i praktycznym futonie.

Futon

  • Idealny składany materac podłogowy
To składany, wyściełany materac, na którym wygodnie prześpisz się nawet na podłodze, a rano bez problemu zrolujesz i schowasz. Futony są produkowane z naturalnych materiałów, najczęściej z bawełny.

Istnieją również wielofunkcyjne meble wypoczynkowe z futonu, a dzięki ich drewnianej, regulowanej konstrukcji w kilka sekund z sofy wyczarujesz łóżko. To praktyczne modele, które świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach lub w razie wizyty gości. Więcej dowiesz się w części „Specjalne rodzaje materacy”.
materace futonowe

Spanie na materacu vs. spanie na futonie

Musisz przespać się na podłodze? Daj pierwszeństwo futonowi, który co rano bez problemu zrolujesz i schowasz. Nie grozi mu pleśń oraz szybsze zużycie wywołane brakiem odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Warto również wspomnieć, że tradycyjny materac bez stelaża nie spełni dobrze swojego zadania, a jego zalety nie będą właściwie wykorzystane.

Jeśli z różnych wzgledów planujesz przez dłuższy czas spać na klasycznym modelu bez stelaża, nie zapominaj często obracać materaca, aby mógł dostatecznie odetchnąć. Pamiętaj również o regularnym odkurzaniu i wycieraniu podłóg w miejscu, w którym leży.

Awaryjny nocleg na podłodze?

Maty do jogi

Zostały zaprojektowany w sposób gwarantujący maksymalną wygodę podczas ćwiczeń i medytacji. Wybierz jak najgrubszą matę, która pozwoli uniknąć Ci ewentualnych urazów.

Mata tatami

Tradycyjna japońska mata, na której możesz zarówno ćwiczyć, jak i odpoczywać. Naturalne materiały – łodygi ryżu i pokruszona słoma wydzielają przyjemny zapach. Kiedy akurat nie są potrzebne, możesz schować je pod łóżko lub kanapę albo umieścić w szafie.