Radosny i przestronny salon dla rodziny, luksus z nutą romantyzmu, a może minimalizm w męskim wydaniu? Eksperci Bonami przygotowali trzy stylizacje tego samego wnętrza, kierując się różnymi potrzebami właścicieli. Zobacz, czego potrzebujesz, aby urządzić swój wymarzony salon.
Salon to miejsce, w którym dzieci – mimo posiadania własnych pokoi – spędzają zwykle najwięcej czasu. Jak pogodzić kreatywną zabawę z potrzebą relaksu i uporządkowanej przestrzeni, którą mają dorośli? Eksperci Bonami radzą wybrać minimalistyczne i wygodne meble w neutralnej kolorystyce, które w połączeniu z kolorowymi zabawkami i dziecięcymi akcesoriami nie przytłoczą przestrzeni.
Jednym z najważniejszych mebli w salonie jest sofa. Model z głębokim siedziskiem, którego oparcie składa się z wielu miękkich poduszek to gwarancja relaksu dla całej rodziny. Zwykle jednak potrzebujemy sofy, która będzie spełniała więcej funkcji niż miejsce do siedzenia. Wiele osób sięga po praktyczne i oszczędzające przestrzeń narożniki – w ciągu dnia zapewniają one wygodny wypoczynek dla całej rodziny, nocą z łatwością posłużą za dodatkowe miejsce do spania. Jeśli jednak potrzebujesz sofy, która sprawdzi się jako substytut łóżka, doradcy Bonami rekomendują modele z metalowym stelażem ukrytym pod siedziskiem. Takie kanapy wiele zniosą i są pełnowartościowym odpowiednikiem dwuosobowego łóżka.
Kupując meble do rodzinnego salonu, warto kierować się względami praktycznymi. To, co się zawsze sprawdza w takim wnętrzu, to dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Ażurowy stolik z otwieranym blatem można wykorzystać do schowania koca lub dziecięcych książeczek. W tej roli doskonale sprawdzą się także lekkie i poręczne wiklinowe kosze. Ich główną zaletą jest to, że bardzo łatwo je się otwiera. Dzięki temu dziecko ma swobodny dostęp do swoich skarbów, a wieczorem po zabawie może pomóc w uprzątnięciu salonu z zabawek.
„Niektórych mebli można użyć na kilka sposobów. Większy podnóżek o eleganckim kształcie posłuży nie tylko jako wygodne siedzisko, ale też dodatkowy stolik” – dodaje Marta Kmošenová z Bonami. – „Z kolei rozkładany fotel marki Karup Design po rozpięciu pasków z tyłu zmienia się w półokrągły futon odpowiedni do drzemki, czytania lub dalszej zabawy. Produkt dostępny jest w bogatej gamie kolorystycznej – od neutralnych beży i szarości, po kolorowe pastele”.
W rodzinnym salonie nie unikniemy obecności zabawek. Choć w tym temacie ostatnie słowo i tak należy do najmłodszych, starajmy się wybierać je mądrze – niech uczą, rozwijają, zachęcają do zabawy z innymi i przy okazji cieszą oczy. Tak jak produkty z kolekcji dziecięcej marki Bloomingville. Również design dla dorosłych może być z tzw. przymrużeniem oka. Wystarczy spojrzeć na radosne i oryginalne projekty londyńskiej marki Sass & Belle, które stworzono z myślą nie tylko o dziecięcym uśmiechu.
Gdy mowa o wnętrzu dla kobiety, często pada słowo „glamour”. Taka aranżacja jest pełna elegancji, odważnych akcentów kolorystycznych, blasku i stylizowanych mebli. Podobnie jak kobieca natura potrafi też zaskakiwać.
Projekt salonu warto zacząć od wyboru sofy. Modele w stylu glamour są niezwykle wygodne – znajdziemy wśród nich zarówno pikowane sofy chesterfield, jak i prostsze modele z głębokim siedziskiem i wieloma poduchami. Należy pamiętać, że tego typu meble są dość ciężkie, dlatego w małym wnętrzu lepiej wybrać model na wysokich nóżkach. Wolna przestrzeń pod spodem sprawi, że wnętrze będzie wydawało się lżejsze i bardziej przewiewne, pozłacane nóżki będą zaś dodatkową ozdobą.
Wyznacznikiem stylu glamour jest blask. Nie zapomnij więc o materiałach odbijających światło. Na meblach tapicerowanych doskonale sprawdzi się połyskujący aksamit, w roli dodatków – ażurowy stolik ze złotym wykończeniem, kryształowy wazon, efektowne lustro lub stojąca lampa. Do stworzenia buduarowego klimatu przydadzą się też tapicerowane podnóżki, taborety oraz szezlongi.
Jeśli chodzi o paletę kolorystyczną, styliści Bonami wybrali kontrastowe połączenie głębokiej zieleni i granatu z pudrowym różem. Kwiecisty akcent na poduszkach i dywanie dodaje eleganckiemu wnętrzu łagodności i nutki romantyzmu.
To połączenie miejskiego minimalizmu i wygody. Wnętrze, choć surowe i oszczędne, spełnia wszystkie niezbędne funkcje. Ważna jest w nim wolna przestrzeń i uniwersalność przedmiotów. Rządzi ciemne drewno, kamień, stal oraz miedź.
Punktem centralnym męskiego salonu jest najczęściej skórzana sofa o prostych liniach i ostrych krawędziach – ponadczasowa i bardzo wytrzymała. Ta z naturalnej skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji, nie może też stać w nasłonecznionych miejscach, przy kaloryferach i kominku. Dla tych, którzy woleliby uniknąć naturalnej skóry, na rynku dostępnych jest wiele alternatyw – od skóry połączonej z poliestrem (tzw. skóra z recyklingu), po imitację skóry (ten materiał jest znacznie tańszy, ale i mniej wytrzymały).
„Warto też pomyśleć o sztruksie. Miękka sztruksowa sofa doda subtelności surowym kształtom, a efektem będzie przytulny, industrialny klimat, pasujący zarówno do loftu, jak i do mieszkania w bloku” – dodaje Marta Kmošenová. – „Prawdziwy minimalista doceni zaś sofę futonową. Model Buckle Up składa się z dwóch materaców, połączonych ze sobą za pomocą skórzanych pasów. Wystarczy je rozpiąć, by sofa zmieniła się w okazjonalne miejsce do spania dla gości”.
W salonie nie może zabraknąć dodatków, także i w tym stworzonym dla mężczyzny. Choć z całą pewnością nie ma tu miejsca na bibeloty, oryginalna lampa i dywan w geometryczny wzór to praktyczne elementy, które ożywią surowe wnętrze. Najlepszą ozdobą męskiego salonu są jednak rzeczy, które podkreślają hobby gospodarza. Może to być rower zawieszony na ścianie, kolekcjonerski gramofon, gitara lub deska do surfingu oparta o komodę, a nawet akcesoria do ćwiczeń. Ich tłem są proste meble, w ciemnym fornirze lub kolorowe, jak na przykład hiszpańskiej marki Teulat, która łączy elementy industrialne z nowoczesnym designem.