Do -15% na łazienkę | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Raport "Polacy w kuchni"

Co o swoich kuchniach myślą Polacy? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć w naszym pierwszym ogólnopolskim badaniu opinii. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej poznać Wasze potrzeby ♥
Zobacz Raport Bonami "Polacy w kuchni".

Bonami.pl Raport Polacy w kuchni 1

Kuchnia – serce domu

Jak wynika z raportu Bonami.pl „Polacy w kuchni”, nie tylko lubimy swoje kuchnie, ale i chętnie spędzamy w nich czas. Generalnie, zdecydowana większość Polaków spędza w kuchni więcej czasu niż to jest konieczne, w tym 20% przyznaje, że właśnie w tej części domu spędza najwięcej czasu. To tutaj często jemy oraz przyjmujemy gości. Co ciekawe, czas pandemii nie wpłynął w większości przypadków ani na czas, ani na aktywność Polaków w kuchni. Jedynie 29% badanych przyznaje, że w tym okresie zmieniły się ich nawyki – zaczęli więcej gotować, uczyli się nowych przepisów lub eksperymentowali w kuchni, a także po prostu spędzali w tym miejscu więcej czasu niż dotychczas.

Z miłości do jedzenia

Czy gotowanie jest przykrym obowiązkiem, a może wręcz przeciwnie – to pasja, którą chętnie dzielimy z innymi? Jak wynika z naszego badania, Polacy naprawdę lubią pichcić! Przyznaje się do tego aż 7 na 10 badanych, przy czym co trzeci deklaruje, że bardzo lubi gotować. Nie ukrywamy, że cieszymy się mogąc Wam w tym pomagać ♥

Choć podobno to panowie są mistrzami w gotowaniu, chętniej i częściej w polskich domach gotują kobiety. Co ciekawe – jak pokazuje nasz raport „Polacy w kuchni” – najmniej zwolenników gotowania jest w najstarszej grupie wiekowej, powyżej 65 lat. Gotowanie, postrzegane przez starsze pokolenia przez pryzmat obowiązku, dla młodszych jest czystą przyjemnością. Czy wiesz, że wśród skojarzeń, jakie Polacy mają z kuchnią, na pierwszym miejscu pojawiło się rozwijanie kulinarnych zainteresowań (64%)?
Bonami.pl Raport Polacy w kuchni 2
Zdaniem architekta...
„Dzisiaj kuchnia jest nie tylko pomieszczeniem, w którym przygotowujemy posiłki, ale i stanowi integralną część przestrzeni dziennej. To powoduje, że jej walory estetyczne są szalenie istotne”.

Zuzanna Kuc,
Architekt w ZU PROJEKTUJE

Gościnni w kuchni

Popularne przysłowie mówi „Gość w dom, Bóg w dom”. Sprawdziliśmy, ile w tym prawdy. Jak wynika z naszego badania, aż 64% Polaków przyznaje, że lubi organizować imprezy i spotkania towarzyskie u siebie w domu, a 39% przyznaje, że przyjmuje znajomych w kuchni. Gościć innych lubią zwłaszcza młodsi badani. W grupie wiekowej 25-34 lata aż 7 na 10 Polaków organizuje spotkania towarzyskie w domu.

Kuchnia, którą lubimy

Wygląd kuchni jest ważny niemal dla wszystkich, przy czym aż 40% Polaków uważa, że jest on zdecydowanie ważny. Niewiele mniej osób deklaruje, że lubi swoją kuchnię (79,2%). Analizując wyposażenie kuchni, Polacy najbardziej chwalą sobie posiadany sprzęt kuchenny – wskazał na niego co drugi badany (56%). Respondenci są też zadowoleni z mebli oraz akcesoriów i przyborów kuchennych. Warto podkreślić, że kobiety częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na akcesoria i przybory kuchenne, dekoracje oraz ogólny wystrój kuchni, z kolei mężczyźni częściej wyrażają zadowolenie ze sprzętu kuchennego.
Bonami.pl Raport Polacy w kuchni
Zdaniem architekta...
„Jeśli kuchnia jest otwarta lub półotwarta na salon, elementy dekoracyjne powinny współgrać z resztą wnętrza. Jedyna zasada, która według mnie zawsze się sprawdza przy wyborze dekoracji, to zdrowy rozsądek”.

Magdalena Kwoczka,
Architekt w Finchstudio

Kuchenne metamorfozy

Mimo ogólnego zadowolenia z wyglądu kuchni, ponad połowa z nas chciałaby w niej coś zmienić. O zmianach częściej myślą kobiety (60% kobiet i 47% mężczyzn). Ponadto, otwartość na nie rośnie wraz z wiekiem i osiąga najwyższy odsetek wskazań (63,5%) w grupie wiekowej 45-54 lata, by następnie gwałtownie spaść. Co ciekawe, myśląc o metamorfozie kuchni, Polacy chcą raczej dużych zmian: zmieniliby meble, kolor ścian lub zrobili generalny remont. Natomiast rzadko wymieniliby tekstylia, kupili nowe naczynia czy dekoracje. Tymczasem jak przekonują nasi eksperci nawet niewielkim kosztem i nakładem pracy można całkowicie zmienić wygląd kuchni.
Zdaniem architekta...
„Warto zadbać o solidną bazę z pięknych materiałów. Tam, gdzie nie ma możliwości na zaplanowanie kuchni od nowa, można pobawić się dodatkami, które odwrócą uwagę od niedoskonałości”.

Eliza Ziemińska-Żak,
Architekt w Nasze Nowe

W stylu skandynawskim

Choć kuchnia marzeń jest urządzona najczęściej w stylu skandynawskim, aktualną Polacy zwykle opisują słowem „tradycyjna” (niemal 40% wskazań), co trzeci nazwałby ją nowoczesną (27,6%), a 13% uważa, że ich kuchnia jest przede wszystkim minimalistyczna. Generalnie, Polacy pozytywnie mówią o swoich kuchniach. Tylko nieliczni opisują ją jako przestarzałą czy zagraconą. Warto podkreślić, że przy urządzaniu kuchni z usług architekta skorzystał już co piąty badany.
Zdaniem architekta...
„Liczy się nie tylko funkcjonalny i ergonomiczny aspekt projektu, ale także ten wizualny. Polacy pragną, żeby kuchnia w swoim wyglądzie była nietuzinkowa i jednocześnie spójna z resztą mieszkania”.

Zuzanna Kuc,
Architekt w ZU PROJEKTUJE

O badaniu

Celem badania było poznanie opinii konsumentów na temat kuchni, związanych z nią emocji, aktywności, zadowolenia z wyglądu i preferencji, a także zakupów. Badanie zostało zrealizowane w sierpniu 2020 r. przez instytut SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnym panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 873 ankiety z internautami w wieku powyżej 25 lat, którzy mają wpływ na wystrój i wyposażenie kuchni.