Do -60% na marki premium | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Wiosenna zniżka 10% z kodem WITAJWIOSNO10 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak wybrać meble do przechowywania?

Jak wybrać odpowiednią komodę, szafę lub regał? Wystarczy dobrze zastanowić się nad ich funkcją, wielkością, materiałem i stylem. Łatwo powiedzieć, prawda? Nie martw się, to nie takie trudne, jak się wydaje. Pomożemy Ci w wyborze i doradzimy, jak wkomponować meble do przechowywania nawet w malutkiej kawalerce.

1. Wielkość

Małe czy duże? Szerokie, a może wąskie? Przy wyborze weź pod uwagę rozmiary i kształt miejsca, w którym ma stanąć szafa czy komoda. Pamiętaj także o tym, by wszystko dokładnie zmierzyć. Nie bój się, wyjaśnimy Ci, jak to dobrze zrobić. Nie ma bowiem nic gorszego niż na koniec stwierdzić, że komoda jednak się nie zmieści lub nie można swobodnie otworzyć szuflad.

Mniejsze przestrzenie

Jeżeli w Twoim domu nie ma zbyt wiele miejsca, wybieraj komody i szafy z przesuwnymi drzwiami, ponieważ przy otwieraniu nie wymagają one żadnej dodatkowej przestrzeni. Dzięki temu możesz je nawet postawić za sofą.
Uważaj jednak na pokusę, by zapakować komodę rzeczami aż do granic jej możliwości. Przestanie się łatwo otwierać i stanie się czarną dziurą na wszystkie niechciane przedmioty. Wykorzystuj pojemniki i organizery oraz naklejaj na nie etykietki, aby wiedzieć gdzie i po co sięgnąć.
W małych przestrzeniach wykorzystuj ich wysokość i wybieraj jak najwyższe komody. W naszych filtrach możesz ustawić zarówno wysokość, jak i szerokość, co z pewnością ułatwi Ci znalezienie komody, która idealnie zmieści się w Twoim domu.

Szuflady, półki czy drążek?

To zależy od tego, ile mebli do przechowywania planujesz mieć w mieszkaniu i na ile jesteś fanem mody. W szafie powinien znaleźć się przynajmniej jeden drążek na płaszcze i kurtki. Jeżeli masz dużo ubrań, radzimy układać je na półkach. Powieszone na wieszaki zabrałyby dużo więcej miejsca.
Bieliznę możesz włożyć do szuflad lub wyposażyć się w pojemniki i organizery. Takie rozwiązanie wymaga posiadania mniejszej liczby szuflad.
Będziesz przechowywać w komodzie większe pojemniki czy potrzebujesz miejsca na kable i ładowarki? To powinno pomóc zadecydować, jak ma być podzielone wnętrze komody. Na drobiazgi lepiej sprawdzą się niskie póki i szuflady. Na większe objętościowo rzeczy przydadzą się duże szafki.

2. Materiały

Materiał to ważne kryterium, które określi, ile komoda lub szafa będzie ważyć i jak będzie wyglądać. Od materiału zależy także, jak długo mebel wytrzyma i ile kosztuje. Więcej informacji o materiałach i powierzchniach znajdziesz poniżej.

Nie wszystko musi być z litego drewna

Nie wierz tym, którzy twierdzą, że jedyne dobre meble są z litego drewna. Wyobrażasz sobie, jak przesuwasz komodę, która waży 100 kilo? Takiego mebla praktycznie nigdy już nie ruszysz.
Producenci mebli zwracają uwagę także na wagę i projektują komody tak, by były lżejsze, ale jednocześnie dobrej jakości. Jeżeli na przykład nie chcesz dzielić przestrzeni za pomocą komody i ustawisz ją pod ścianą, plecy mebla mogą być z tańszego materiału niż lite drewno. Z takiego rozwiązania ucieszy się także Twoja kieszeń.

Na jak długo kupujesz meble?

Przy wyborze pomyśl także o tym, jak długo komoda czy szafa będzie stać w Twoim domu. Ciężkie komody dość trudno przetransportować, więc do pierwszego mieszkania zalecamy lżejszą i tańszą, na przykład z płyty wiórowej lub drewna sosnowego. W przypadku tego materiału stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry.
W domu rodzinnym radzimy inwestować na przykład w drewno dębowe, które jest mocne i trwałe. Trzeba jednak o nie odpowiednio dbać i regularnie je olejować.
Dobrym kompromisem będzie szafa lub komoda z płyty pilśniowej pokrytej fornirem lub z kolorową warstwą wierzchnią. Cenę określa głównie to, jak wykonana jest komoda, czy jej konstrukcja jest skomplikowana, jak dobrze pasują do siebie jej krawędzie oraz czy posiada system wygodnego zamykania (tzw. soft close) lub (push to open). Zastanów się więc, co jest dla Ciebie najważniejsze, a z czego bez żalu możesz zrezygnować.

3. Styl

Meble do przechowywania to wyraziste elementy, które świetnie podkreślą wybrany styl wnętrza. Każdy z nich ma jakieś kultowe, typowe meble o charakterystycznych kształtach, kolorach lub materiałach. Z pewnością znajdziesz połączenie idealne do Twojego domu.
Styl skandynawski
Meble w tym stylu często są wykonane z jasnego drewna lub połączenia bieli i dekoru drewna. Akcent położony jest na proste kształty i nienachalny wygląd, który podkreśla całość, ale nie jest krzykliwy. Z reguły meble te mają nóżki, czasami skośne.
Szafy i komody w duchu scandi
Styl retro
Tutaj typowe są nóżki umieszczone pod kątem. Jeżeli chcesz wnieść do wnętrza trochę stylu vintage, wybierz meble z egzotycznego gatunku drewna, na przykład mango.
Szafy i komody w duchu retro
Styl industrialny
Wybieraj komody z wyrazistymi, metalowymi nogami lub uchwytami. Najczęściej są one wykonywane z litego drewna, ale mogą być także metalowe. Pojawiają się modele z surowego lub odnowionego drewna. Stawiaj na dekor drewna lub ciemne kolory, głównie czarny i szary. Idealnie zaprezentuje się także żółta barwa, nawiązująca do stylu fabryk.
Komody i szafy w industrialnym duchu
Styl nowoczesny
Nowoczesne komody są proste, lekkie optycznie, a czasami nawet futurystyczne. Często posiadają wysokie nóżki, które dodają wspomnianej lekkości i optycznie powiększają wnętrze. Mogą być otwarte lub posiadać nietypowy design. Wszystko jednak w granicach rozsądku, ponieważ zaprojektowane są w duchu minimalizmu.
Szafy i komody w nowoczesnym duchu
Styl rustyklany
Może przypominać komodę z babcinego domku na wsi. Często meble w tym stylu wykonane są z litego drewna z wydatnymi, metalowymi uchwytami. Mogą mieć także bardziej designerski wygląd, ważne są naturalne materiały i pewna surowość opracowania.
Szafy i komody w rustykalnym duchu
Styl glamour
Te komody uwielbiają być w centrum uwagi i jeszcze bardziej podkreślać Twój styl życia. Możesz wybierać spośród egzotycznych gatunków drewna takich jak mango lub sheesham, powierzchni z wysokim połyskiem, dekorów marmuru i uchwytów w metalicznych kolorach.
Szafy i komody w duchu glamour
Styl romantyczny
Meble w tym stylu kojarzą się z zamkami lub francuską prowincją. Mają subtelne linie i delikatne kolory które sprawiają, że idealnie odnajdą się w pokoju dziewczynki, damskiej garderobie czy sypialni w romantycznym stylu.
Szafy i komody w romantycznym duchu

4. Rodzaje mebli do przechowywania

Każde pomieszczenie jest specyficzne i będzie wymagało innych mebli do przechowywania. Czasami chcemy wyeksponować dekoracje, a innym razem potrzebujemy ukryć bałagan.
Szafka pod TV
Mimo że coraz częściej nie posiadamy w domu telewizora, mebel ten znajdzie też inne zastosowania. Możesz wykorzystać go zarówno w salonie, jak i w sypialni. Dzięki temu, że szafka ta jest dość niska nie przytłoczy ściany i schowasz w niej wszystkie instrukcje, kable i ładowarki. Blat może posłużyć jako miejsce na dekoracje lub kwiaty.
Szafki pod TV
Komody
Komoda to wielofunkcyjny mebel, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Wkomponowywanie komód do salonu razem z szafkami pod TV i innymi meblami jest teraz bardzo modne. Takie rozwiązanie zastąpiło masywne meblościanki. Możesz wybrać model dwu- lub trzydrzwiowy, z półkami, szufladami, przesuwanymi drzwiczkami i zupełnie bez nich.
Komody
Regały
Regały to całkowicie otwarte meble. Dzięki takiemu ułożeniu półek możesz wyeksponować dekoracje lub wygodnie przechowywać różne zapasy żywności, środków czystości lub kosmetyków. Obecnie bardzo popularne są modele opierane o ścianę, które przypominają drabinę. Idealnie sprawdzą się one w łazience i pokoju dziecka.
Regały
Półki na książki
To rodzaj półek z ogranicznikami, które są tak zaprojektowane, by książki idealnie do nich pasowały. Wykorzystasz je także do wyeksponowania zdjęć lub innych dekoracji. Doskonale wykorzystują miejsce na ścianie i są modnym trendem wnętrzarskim.
Półki na książki
Regały na książki
Jeżeli jesteś prawdziwym molem książkowym lub posiadasz wiele ozdób i zdjęć, które chcesz wyeksponować, regał na książki, nazywany czasami biblioteczką to idealny wybór. Otwarte modele, które nie posiadają pleców można wykorzystać do podzielenia przestrzeni.
regały na książki
Szafki na buty
Jeżeli jesteś posiadaczem małego przedpokoju, w którym walają się buty, a Ty wciąż się o nie potykasz, to szafka na buty rozwiąże Twój problem. Meble te często są projektowane z myślą o małych wnętrzach, więc najczęściej wykorzystują miejsce na wysokość. Można też dostać modele, które oprócz przechowywania oferują wygodne miejsce do zakładania butów.
Szafki na buty

Co dobrać do mebli do przechowywania?

Niektóre meble będą służyć Ci dużo bardziej, jeżeli podzielisz je na mniejsze sekcje. Do wyboru masz wiele sprytnych akcesoriów, które oszczędzą cenne miejsce: