Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Marmurkowanie. Co, jak i czym ozdabiać wykorzystując tę technikę

Iva Baltaretu · 28 kwietnia 2021

Wygląd marmuru jest ponadczasowy i wciąż powraca w tradycyjnej i nowej postaci. Jak wiadomo naturalnego marmuru nic nie zastąpi, ale jednocześnie jest on drogi i ciężki. Zdradzimy Ci kilka technik, które wykorzystaliśmy, aby osiągnąć marmurkowy efekt na różnych powierzchniach.

Marmurkowanie za pomocą pouring medium

Pouring medium dostaniesz w sklepach plastycznych. To ciecz, która rozrzedza farby akrylowe, nie obniżając przy tym zbytnio ich właściwości kryjących.

Możesz się z nim bawić, w większości przypadków nie da się nic zepsuć, a efekt pracy za każdym razem będzie inny.

Co przygotować?

• Akrylowe farby według upodobania. Pamiętaj jednak, by nie zmieszać zbyt wielu. Na początek wystarczą 2-3 odcienie.

• Pouring medium wedle wielkości powierzchni lub płótna. Na prostokąt o wymiarach 40 x 50 cm z powodzeniem wystarczyło półlitrowe opakowanie.

• Napięte i zagruntowane płótno (tzw. podobrazie). Do kupienia także w sklepach plastycznych.

• Patyczki do mieszania farb, szklanki lub słoiczki, rękawice ochronne.

• Dostatecznie dużą podkładkę, aby niczego nie ubrudzić.

Wykonanie:

1. Najpierw rozłóż swoją podkładkę i umieść na niej płótno.

2. W słoiczkach wymieszaj farby i pouring medium. My chcieliśmy mieć biały podkład, więc tego koloru wlaliśmy do słoika 1/4 i uzupełniliśmy medium. W przypadku pozostałych kolorów wystarczyła nam jedynie łyżeczka farby i 1/5 pouring medium.

3. Farby i medium trzeba bardzo dokładnie wymieszać, aby powstała jednorodna substancja.

4. Wlej białą farbę na płótno najlepiej tak, aby przykryła całe podobrazie. Następnie możesz na nią nakapać, nalać lub nanieść pędzlem inne kolory farb.

5. Możesz pozwolić by farby ściekały i obracać płótnem lub dmuchać na obraz. My wykorzystaliśmy patyczek, którym rozprowadzaliśmy miedziany i czarny kolor, aby uzyskać delikatne linie.

6. Pozostaw do wyschnięcia. Gotowy obraz możesz także polakierować.

Marmurkowany stolik

Wypróbuj farby marmurkowe w sprayu. Są świetne, ponieważ utrzymują się na wszystkich powierzchniach. Możesz nanosić je na metal, drewno, szkło i tkaniny.

Co przygotować?

• Stolik – ja wykorzystałam ciemny metalowy marki Le Bonom. Idealnie sprawdzi się na tarasie, ale można go także wykorzystać we wnętrzu.

• Farbę w sprayu z marmurkowym efektem. Można ją dostać w białym, czarnym i szarym kolorze.

• Lakier, którym pokryjesz całość, aby efekt utrzymał się na zewnątrz.

• Podkładkę, by nie uszkodzić podłogi.

Wykonanie:

1. Na początku wypróbuj farbę „na brudno". Pamiętaj, aby psikać z odpowiedniej odległości – około 50 cm. Trzeba także pracować dość szybko: przyciśnij i pozwól, by farba płynnie leciała.

2. Jak sprawdzisz efekt na próbnej powierzchni, możesz zacząć ozdabiać docelowy przedmiot.

3. Stolik należy odtłuścić, aby farba dobrze przylgnęła do powierzchni.

4. Po pomalowaniu pozostaw stolik do wyschnięcia, a następnie pokryj go lakierem.

Jak jeszcze można wykorzystać technikę marmurkowania?

• W artykule o świątecznych ozdobach DIY pisaliśmy już o farbach marmurkowych, które wykorzystaliśmy do udekorowania bombek. W tym wypadku specjalna farba, która utrzymuje się na powierzchni wody odciska się na przedmiocie, który w nim zanurzamy.

• Możesz wykorzystać także lakiery do paznokci, które po wlaniu do wody będą utrzymywać się na jej powierzchni. Ładny efekt na wodzie wytworzą także farby olejne. Należy jednak pamiętać, że ozdabiany przedmiot należy zanurzyć w wodzie, więc naczynie trzeba wybrać w zależności od tego, co chcemy udekorować.

• Baw się i wykorzystuj różne materiały. Polecamy na przykład błyszczące pudełka po butach, które przemienisz w gustowny pojemnik do przechowywania. Możesz stworzyć marmurkowe wazony, doniczki, ramki lub świeczki. Zwykłą rzecz pomożesz w ten sposób zmienić w piękny prezent.