Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Kostka sensoryczna dla maluchów DIY

Eva Kovářová · 24 maja 2022

Wykonaj razem z nami materiałową kostkę dla maluchów, które zaczynają odkrywać świat. Wystarczy kilka kawałków tkaniny i kostka z pianki poliuretanowej.

Do wykonania kostki potrzebne będą:

• Kostka z pianki poliuretanowej o wymiarach 10x10 cm.
• 6 kawałków tkaniny o wymiarach 13x13 cm (1,5 cm zapasu potrzebne jest na szwy), ewentualnie flizelina z klejem do wzmocnienia.
• Wstążki lub paski materiału, z którego uszyjesz sznureczki (my wykorzystaliśmy 9 pasków materiału o wymiarach 4x15 cm i jeden 8x15 cm (ponownie liczymy po 1,5 cm na szwy).
• Dwa drewniane kółka, silikonowe i drewniane koraliki, sznurek.
• Maszyna do szycia, nici, igły, szpilki, nożyczki, drewniana łyżka lub pałeczki do jedzenia.

Jak wykonać kostkę sensoryczną?

1. Przygotuj potrzebne materiały, wypełnienie, koraliki itd.
2. Wytnij z tkaniny 6 kwadratów o wymiarach 13x13 cm, my wykorzystaliśmy materiały o różnej strukturze, aby rozwijały dotyk malucha (płótno bawełniane, bawełna z wzorem gofrowym, miękki plusz i muślin). Najlepiej, żeby tkaniny posiadały odpowiednie certyfikaty dla dzieci do 3. roku życia. Materiały warto wyprać i wyprasować, możesz je także wzmocnić flizeliną z klejem do prasowania, ale nie jest to konieczne.
3. Paski materiału zszyj wzdłuż dłuższej krawędzi i z jednej strony wzdłuż krótszej. Za pomocą drewnianej łyżki lub pałeczek wywróć materiał na drugą stronę i wyprasuj. Możesz sobie ułatwić to zadanie i wykorzystać gotowe wstążki.
4. Zastanów się, jak ma wyglądać kostka i odpowiednio ułóż jej elementy na podkładce.
5. Zacznij zszywanie. Weź pierwsze dwa kawałki materiału, na zewnętrznej stronie umieść sznurki lub wstążeczki i umocuj całość szpilkami.
6. W przypadku, że zszywasz przez wstążki czy sznurki, dla pewności przeszyj je dwa razy. Cieńsze sznureczki zabezpiecz od wewnętrznej strony supełkiem.
7. Zszyj kolejno cztery kwadraty z tkanin. Na koniec doszyj jeden kwadrat na górze, drugi na dole. Ostatnie dwie krawędzie muszą pozostać niezszyte, najlepiej tam, gdzie nie ma żadnych dodatków.
8. Kostkę z pianki poliuretanowej włóż do środka, zszyj pozostałe dwie krawędzie ręcznie krytym ściegiem materacowym.

Pozostałe rady na dekoracje i zabawki dla dziecka

• Udekoruj pokój dziecięcy naklejkami. Możesz postawić na motywy zwierzęce i roślinne, które pasują zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.

• Spróbuj wykonać matę sensoryczną dla niemowląt lub trapez z zabawkami, który stymuluje wzrok dziecka.

• Jaki dywan wybrać do pokoju dziecka? Zalecamy miękkie bawełniane lub kolorowe dywany dla dzieci. Do wyboru masz motywy miasta, roślin, zwierząt czy postaci z bajek Disneya.