Ta witryna używa plików cookie. Więcej o używanych przez nas plikach, ich zastosowaniu, modyfikacji i akceptacji można znaleźć tutaj

ok
Menu
20 złRejestracjaLogowanie20 złKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Jak wybrać stół do jadalni?

Stół to centrum domowych wydarzeń, którego nie może zabraknąć w żadnym mieszkaniu. To wokół niego spotykamy się z najbliższymi, delektujemy się pysznym jedzeniem i rozmawiamy. Powinien więc być nie tylko gustowny, ale także praktyczny.

Dzięki naszym radom i wskazówkom wybierzesz odpowiedni stół zarówno do kawalerki, jak i przestronnego domu.

Pierwsze mieszkanie

Wymagania odnośnie stołu do pierwszego wynajmowanego mieszkania można podsumować bardzo krótko – tanio i dobrze. Dla dwóch osób wystarczy kwadratowy stół o wymiarach 80 x 80 cm. Jeżeli masz więcej miejsca, możesz pozwolić sobie na okrągły stół. Zamiast litego drewna postaw na razie na płytę MDF. Produkuje się ją z prasowanego drewna świerkowego i dzięki różnym powłokom stanowi dobry kompromis między wyglądem a ceną.

Opuszczane i dodatkowe blaty szybko wyczarują więcej miejsc przy stole.

Własne mieszkanie

Przy urządzaniu własnego mieszkania potrzeba, aby stół nie tylko spełniał wymagania estetyczne i praktyczne, ale także był lepszej jakości. To ważne zwłaszcza jeżeli ma wytrzymać harce małych urwisów. Na otwartym planie nie bój się większego stołu, który dobrze oddzieli kącik jadalniany od reszty pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że między stołem a ścianą lub innymi meblami powinno być minimalnie 60 cm wolnej przestrzeni. Dobrze jest także mieć 2 zapasowe miejsca. Jeżeli planujesz liczniejsze wizyty gości sięgnij po rozkładany stół. Przy niektórych z nich posadzisz aż 10 osób.

Aby wygodnie siedzieć, licz na każdą osobę minimalnie 60 x 40 cm przestrzeni.

Na 6 krzeseł wybierz prostokątny stół minimalnie o wymiarach 90 x 160 cm.

Okrągły stół potrzebuje miejsca. Dla czterech osób wystarczy taki o średnicy 100 cm, ale pamiętaj o miejscu do odsunięcia krzeseł.

Więcej wskazówek, jak urządzić jadalnię znajdziesz niżej.