20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Jak wybrać stół do jadalni?

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Stół to centrum domowych wydarzeń, którego nie może zabraknąć w żadnym mieszkaniu. To wokół niego spotykamy się z najbliższymi, delektujemy się pysznym jedzeniem i rozmawiamy. Powinien więc być nie tylko gustowny, ale także praktyczny.

Dzięki naszym radom i wskazówkom wybierzesz odpowiedni stół zarówno do kawalerki, jak i przestronnego domu.

Stół do małego mieszkania

Wymagania odnośnie stołu do pierwszego wynajmowanego lokum można podsumować bardzo krótko – tanio i dobrze. Dla dwóch osób wystarczy kwadratowy stół o wymiarach 80 x 80 cm. Jeżeli masz więcej miejsca, możesz pozwolić sobie na okrągły stół.

Zamiast litego drewna postaw na razie na płytę MDF. Produkuje się ją z prasowanego drewna świerkowego i dzięki różnym powłokom stanowi dobry kompromis między wyglądem a ceną.

Opuszczane i dodatkowe blaty szybko wyczarują więcej miejsc przy stole.

Stół rozkładany

Stół we własnym mieszkaniu powinien spełniać nie tylko wymagania estetyczne i praktyczne, ale także był lepszej jakości. Na otwartym planie nie bój się większego stołu, który dobrze oddzieli kącik jadalniany od reszty pomieszczenia. Pamiętaj, że między stołem a ścianą lub innymi meblami powinno być minimalnie 60 cm wolnej przestrzeni.

Jeżeli planujesz liczniejsze wizyty gości sięgnij po rozkładany stół. Przy niektórych z nich posadzisz aż 10 osób.

Aby wygodnie siedzieć, licz na każdą osobę minimalnie 60 x 40 cm przestrzeni.

Na 6 krzeseł wybierz prostokątny stół minimalnie o wymiarach 90 x 160 cm.

Stół drewniany

Jeżeli marzy Ci się stół, który przetrwa wszystkie modowe trendy i będzie służył przez pokolenia, sięgnij po lite drewno, które z czasem nabiera pięknej patyny. Nie bój się połączeń z metalem lub szkłem. Dobre wykonanie to podstawa długiej żywotności.

Więcej wskazówek, jak urządzić jadalnię znajdziesz niżej.