-15% na oświetlenie z kodem LAMPY15 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak uprawiać owoce i warzywa?

Flera · 28 marca 2022

Zastanawiasz się, jak obchodzić się z warzywami kupionymi w supermarkecie? Umyć je wodą, detergentem, profesjonalnie zdezynfekować czy może od razu ugotować? Odpowiedzią na niechęć do kupnych produktów może być samowystarczalność – uprawianie własnych warzyw, owoców i ziół oraz dzielenie się nimi z rodziną i sąsiadami.

Jak zacząć bez doświadczenia?

Masz własny ogród? Świetnie – czeka Cię dużo pracy, ale także niezłe możliwości. Jest wiele roślin, którym nie zaszkodzą małe błędy początkującego ogrodnika.
• Usuń kawałek trawnika i wydziel miejsce na warzywa bezpośrednio w ziemi lub zrób podwyższone grządki, a następnie wypełnij je substratem.
• Posiej groszek lub fasolę wzdłuż ogrodzenia lub zapewnij im kratę czy słupki.
• Na kompoście z zeszłego roku zaczynają rosnąć dynie lub cukinie? Zostaw je tam gdzie są, nic więcej nie potrzebują. Nawet jeśli zapomnisz je podlać, będą po prostu mniejsze, ale tak samo smaczne.

Nie masz szklarni, ale marzysz o pomidorach? Spróbuj posadzić na grządce za oknem pomidorki koktajlowe i papryczki chili. Nie musisz nawet uszczykiwać pomidorków, wystarczy je tylko podlewać.

Małe dzikie pomidory są najmniej wymagające w uprawie i zdecydowanie najsmaczniejsze.

Ze względu na łagodne zimy w ostatnich latach niektóre warzywa na rabatach przetrwają bez naszej uwagi do stycznia (lub do czasu ich zbioru) – mowa o brukselce, kalarepie i porze.

Nie do końca wierzysz w swoje umiejętności? W pierwszym roku pracy w ogrodzie unikaj delikatnych upraw. Na razie nie zabieraj się za papryki, które wymagają określonej temperatury, wilgotności i wentylacji, mogą pleśnieć i wymagają oprysku.

Miniogródek w mieście lub na balkonie

Co robić, kiedy masz do dyspozycji tylko balkon, loggię, doniczki na parapecie lub brukowane podwórko? Do uprawy na tarasie potrzebne będą przede wszystkim odpowiednio duże i najlepiej samonawadniające doniczki.
Wspaniale będą w nich rosły zioła z supermarketu (bazylia, kolendra, szczypiorek, tymianek, rozmaryn, rukola, mięta i melisa) oraz wszelkie krzewy jagodowe (borówka kanadyjska, maliny, porzeczki).
Tymianek i rozmaryn przezimują do przyszłego roku, mięta też może się zregenerować, ale trzeba ją obficiej podlewać i pozbywać się mszyc.

Nasze wskazówki:

• W doniczce obok zasiej aksamitki – nie są przeznaczone do konsumpcji, ale odstraszą mszyce.
• Dodaj kilka nasion nasturcji, której piękne kwiaty są jadalne.
• W pojemnikach dobrze poradzą sobie truskawki, ich sadzonki można kupić na targu rolniczym. Wystarczy regularnie uzupełniać zapas wody zgodnie ze wskaźnikiem na doniczce samonawadniającej.
• Na balkonie wyrosną też pomidory – leniwemu ogrodnikowi wystarczy zwykła otwarta torba z resztą substratu.
• Powszechnie dostępne są także zestawy do uprawy grzybów – zawierają podłoże z grzybnią, które powinno znaleźć się w ciemnym kącie mieszkania, gdzie nie dochodzi żadne światło. Po zebraniu grzybów podłoże można wykorzystać jako nawóz do doniczek lub bezpośrednio w otwartym opakowaniu można zasadzić sadzonki pomidorów lub papryki.

Gdzie znaleźć ogrody społeczne?

Na spotkaniu mieszkańców opowiedz się za instalacją wspólnego kompostera. Spróbuj omówić ze spółdzielnią również opcje dla ogródków społecznych w podniesionych grządkach. Zapewnisz sobie dostawę świeżej zieleninki, poznasz sąsiadów, podzielisz się kosztami i wspólnie wykreujesz przestrzeń. Do tego nie będziesz martwić się o kwestię podlewania, gdy wyjeżdżasz na wakacje. Może zmieści się gdzieś drzewo owocowe, które da w lecie wszystkim sąsiadom przyjemny cień?

Jak sprawić, by wszystko pięknie rosło?

1. Do sadzenia roślin uprawianych w podłożu glebowym na tarasie nadadzą się doniczki o wymiarach min. 40 × 40 cm. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji (arkusze ekstrudowanego polistyrenu o grubości około dwóch centymetrów na obwodzie pojemnika, pomiędzy podłożem a bokiem naczynia) roślina będzie w stanie przetrzymać zimę.
2. W przypadku rabat kwiatowych zwykle stosuje się lekki substrat dla ogrodów dachowych (z dodatkiem keramzytu), głównie ze względu na jego mniejszą wagę. Jeśli nie sadzisz drzewa, które potrzebuje dużego pojemnika we wszystkich kierunkach (przynajmniej metr na wysokość, szerokość i długość), wystarczy substrat na głębokość 40 cm.
3. W przypadku głębszych pojemników warto uzupełnić dolną warstwę w materiał drenażowy lub styropian. Na samym spodzie dobrze jest umieścić perforowaną folię do ogrodów dachowych, która oprócz drenażu pełni również funkcję zbiornika wodnego. Pamiętaj, aby oddzielić warstwy materiałem filtrującym, takim jak geowłóknina (200 g/m2).
4. Niezbędne jest zadbanie o odpływ nadmiernej ilości wody – na dnie doniczki musi być wystarczająca liczba otworów, przez które będzie spływać ciecz (na tarasie po częstych odpływach może pozostać nieestetyczny ślad, więc warto przemyśleć dokąd z doniczki będzie wypływać woda).

Pozostałe wskazówki od architekta ogrodów Ferdinanda Lefflera

• Rośliny jadalne należą nie tylko do użytkowej części ogrodu – sadź je wszędzie! Dzikie i ogrodowe truskawki, tymianek, macierzankę i inne zioła. Jeśli nie uda Ci się ich zjeść, przynajmniej będą ładnie wyglądać.
• Donice balkonowe powinny być zawsze odporne na mrozy i wyposażone w otwory odpływowe.
• Nie lubisz plastikowych doniczek imitujących kamień lub drewno? I bardzo dobrze, używaj naturalnych materiałów, które świetnie odnajdą się zwłaszcza w ogrodzie.
• Jeśli masz do wyboru większą liczbę mniejszych doniczek lub jeden porządny pojemnik, stawiaj zawsze na jakość, nie na ilość.

Więcej inspiracji, praktycznych wskazówek i samouczków wideo znajdziesz w kursach online Żyj swoim ogrodem.