Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak uporządkować garderobę lub szafę na ubrania

Beáta Vaňková
Beáta Vaňková
Bonami Blogger

Twoja szafa pęka w szwach, ale Ty nadal masz poczucie, że nie masz co na siebie włożyć i ciągle nosisz te same ubrania? Doskonale to znamy. Może właśnie nadszedł czas na to, aby uporządkować garderobę i zrobić w niej trochę miejsca.

Pokażemy Ci, jak dzięki sprytnym sposobom maksymalnie wykorzystasz miejsce w swojej szafie i jak efektywnie układać ubrania, aby mieć doskonały wgląd w to, co posiadasz.

Podziel półki na kategorie

Poszczególne półki w szafie podziel na kategorie, takie jak na przykład koszulki, swetry czy spodnie. Te kategorie uporządkuj za pomocą różnych organizerów i przedziałek. W praktyce wygląda to tak, że kategorię koszulki podzielisz na podkoszulki, koszulki z krótkim i z długim rękawem. Spodnie możesz na przykład posegregować na jeansy, dresy i spodnie wyjściowe.

Na poziomie wzroku połóż ubrania, które nosisz najczęściej. Korzystając z tej zasady zapełniaj kolejne półki kierując się ku dołowi – od najczęściej noszonych do tych, które zakładasz sporadycznie.

Segreguj ubrania na wieszakach

Wieszanie ubrań na wieszakach także wymaga praktycznego systemu. Możesz na przykład zacząć od ubrań bez rękawów, następnie powiesić te z krótkim rękawem, a na końcu z długim, swetry i kurtki. W ramach każdej kategorii poszczególne segmenty posegreguj kolorystycznie.

Na wieszakach powinny znaleźć się rzeczy z delikatniejszych materiałów, które łatwo się gniotą. Używaj szerszych wieszaków, najlepiej aksamitnych, z których ubrania się nie ześlizgną. Metalowe wieszaki mogłyby uszkodzić delikatne tkaniny. Paski, torebki czy szaliki powieś na specjalnych wieszakach, które zaprowadzą wśród nich porządek.

Jak składać ubrania

W szufladach układaj ubrania pionowo. Dzięki temu będziesz lepiej widzieć, co masz bez konieczności rozwalenia całego stosiku. Praktyczne są także wysuwane półki, regały na kółkach i szuflady, w których łatwiej jest się zorientować. Jeszcze lepszy ład zapewnią metalowe podziałki na półki, które wyznaczą przestrzeń na bluzki, swetry, ręczniki i pościele.

Praktyczny pomysł na rzeczy dzieci

Dziecięce rzeczy możesz poskładać do różnych pojemników według typu ubrania. Do jednego włóż pionowo koszulki, do kolejnego spodnie. Na każdym pudełku naklej kartkę z rysunkiem ubrania. W ten sposób dziecko znajdzie to, czego potrzebuje bez Twojej pomocy.

Organizacja bielizny

Bieliznę w komodzie zalecamy posegregować do specjalnych organizerów lub pudełek. Nie będziesz się musiał na przykład zastanawiać, gdzie masz bieliznę, której używasz codziennie, a gdzie taką, którą nosisz rzadko.