Menu
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Jak uporządkować garderobę lub szafę na ubrania

Twoja szafa pęka w szwach, ale Ty nadal masz poczucie, że nie masz co na siebie włożyć i ciągle nosisz te same ubrania? Doskonale to znamy. Może właśnie nadszedł czas na to, aby uporządkować garderobę i zrobić w niej trochę miejsca.

Pokażemy Ci, jak dzięki sprytnym sposobom maksymalnie wykorzystasz miejsce w swojej szafie i jak efektywnie układać ubrania, aby mieć doskonały wgląd w to, co posiadasz.

1. Podziel półki na kategorie

Poszczególne półki w szafie podziel na kategorie, takie jak na przykład koszulki, swetry czy spodnie. Te kategorie uporządkuj za pomocą różnych organizerów i przedziałek. W praktyce wygląda to tak, że kategorię koszulki podzielisz na podkoszulki, koszulki z krótkim i z długim rękawem. Spodnie możesz na przykład posegregować na jeansy, dresy i spodnie wyjściowe.

Na poziomie wzroku połóż ubrania, które nosisz najczęściej. Korzystając z tej zasady zapełniaj kolejne półki kierując się ku dołowi – od najczęściej noszonych do tych, które zakładasz sporadycznie.

2. Segreguj ubrania na wieszakach

Wieszanie ubrań na wieszakach także wymaga praktycznego systemu. Możesz na przykład zacząć od ubrań bez rękawów, następnie powiesić te z krótkim rękawem, a na końcu z długim, swetry i kurtki. W ramach każdej kategorii poszczególne segmenty posegreguj kolorystycznie.

Na wieszakach powinny znaleźć się rzeczy z delikatniejszych materiałów, które łatwo się gniotą. Używaj szerszych wieszaków, najlepiej aksamitnych, z których ubrania się nie ześlizgną. Metalowe wieszaki mogłyby uszkodzić delikatne tkaniny. Paski, torebki czy szaliki powieś na specjalnych wieszakach, które zaprowadzą wśród nich porządek.

3. Jak składać ubrania

W szufladach układaj ubrania pionowo. Dzięki temu będziesz lepiej widzieć, co masz bez konieczności rozwalenia całego stosiku. Praktyczne są także wysuwane półki, regały na kółkach i szuflady, w których łatwiej jest się zorientować. Jeszcze lepszy ład zapewnią metalowe podziałki na półki, które wyznaczą przestrzeń na bluzki, swetry, ręczniki i pościele.

4. Praktyczny pomysł na rzeczy dzieci

Dziecięce rzeczy możesz poskładać do różnych pojemników według typu ubrania. Do jednego włóż pionowo koszulki, do kolejnego spodnie. Na każdym pudełku naklej kartkę z rysunkiem ubrania. W ten sposób dziecko znajdzie to, czego potrzebuje bez Twojej pomocy.

5. Organizacja bielizny

Bieliznę w komodzie zalecamy posegregować do specjalnych organizerów lub pudełek. Nie będziesz się musiał na przykład zastanawiać, gdzie masz bieliznę, której używasz codziennie, a gdzie taką, którą nosisz rzadko.

Potrzebujesz więcej rad, jak dobrze zorganizować mieszkanie?