Wyraziste struktury i naturalne materiały to znaki rozpoznawcze jadalni w rustykalnym stylu. Poczucie, że właśnie jesz ciasto drożdżowe u babci na wsi wzmocnią emaliowane naczynia, lniany obrus w kratę i polne kwiaty w wazonie. Jednym słowem – sielanka!
Zainspiruj się naszymi radami, jak stworzyć jadalnię w sielskim stylu i przez cały rok czuj się jak na wakacjach!
Do wnętrz w rustykalnym stylu najbardziej pasuje drewno. Porządny stół z litego drewna stanowi doskonałą podstawę. Aby pomieszczenie nie prezentowało się zbyt ciężko, wprowadź element lekkości w postaci metalowych akcentów – na przykład w krzesłach. Możesz połączyć różne kształty, które dodadzą wnętrzu swobodnego i wesołego charakteru. Postaw także na dodatki w jasnych kolorach, które rozjaśnią jadalnię.
Może Cię to zaskoczyć, ale krzesła z obiciem z imitacji skóry idealnie odnajdą się w rustykalnej stylizacji. Docenisz także łatwość utrzymania ich w czystości. Nawet rozlane napoje nie wyprowadzą Cię z równowagi.
Stół z drewnianym blatem pokrytym patyną zasługuje na to, by go podziwiać. Dla czterech osób najwygodniejszy będzie okrągły stół o średnicy 120 cm lub prostokątny o wymiarach 160x90 cm.
Meblem typowym dla sielskiej wsi jest ławka, która posiada szereg zalet. W odróżnieniu od krzesła nie potrzebuje miejsca do odsuwania od stołu i może stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania.
Styl rustykalny nie istnieje bez stylowych naczyń. Oprócz bieli i beżu możesz wprowadzić delikatne odcienie pastelowych kolorów. Nie popełnisz błędu wybierając motywy kwiatowe, zwierzęce lub te z ozdobnymi napisami. Nie zapominaj także o dodatkach. Metalowy kubek, maselniczka czy sztućce z drewnianymi rękojeściami to nieodłączne elementy nakrytego stołu. Połóż na krzesła poduszki i rozkoszuj się śniadaniem bez pośpiechu.
Sztućce z dobrej stali chromowanej nie rdzewieją i łatwo utrzymać je w czystości. Dzieciom i osobom z gorszą motoryką przypadną do gustu sztućce z drewnianymi rękojeściami.