Beton w ostatnich latach jest niesamowicie modny. Jest także wytrzymały, naturalnie się prezentuje i jeżeli nie przesadzimy, nie będzie się wyróżniał nawet w rustykalnej kwiatowej rabacie. Idealnie wygląda w towarzystwie sukulentów i kaktusów. Spróbuj razem z nami stworzyć betonowe dekoracje. Podpowiemy Ci, jak je wykonać.
Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule o betonie, do wykonania tego projektu będziesz potrzebował kilku rzeczy. Rzuć okiem, bez czego się nie obejdziesz.
Nie przejmuj się, większość z tych rzeczy powinieneś mieć w domu:
· Mieszankę betonu. Możesz też stworzyć własną, łącząc cement, piasek i wodę w stosunku 1:3:1.
· Plastikowe naczynia, które posłużą za formę. My wykorzystaliśmy wiaderko po proszku do prania i mniejsze doniczki po sadzonkach.
· Rękawice, zwykły olej spożywczy.
Zawsze dobrzej jest wykorzystywać plastikowe naczynia. Z nich bez problemu wyciągniesz gotową doniczkę. Zwróć uwagę na to, że pojemnik wewnętrzny powinien być minimalnie 1-2 cm mniejszy. Jeżeli użyjesz mniejszego, ściany betonowej doniczki będą zbyt cienkie i mogą pęknąć. Obowiązuje zasada, że im większe ma być naczynie, tym grubszą musi mieć ściankę.
1. Najpierw dobrze wymieszaj w dużym naczyniu mieszankę betonu z wodą.
2. Formę wysmaruj delikatnie olejem, a następnie wlej do niej beton i włóż wewnętrzne naczynie, które stworzy środek doniczki. Jeżeli wewnętrzne naczynie pod naciskiem betonu wypływa na wierzch, obciąż je kamieniami lub piaskiem.
3. Kiedy wlejesz beton do formy, jeszcze przez chwilę możesz nim manipulować. Jeżeli chcesz pozbyć się pęcherzyków powietrza, delikatnie potrząśnij formą i klepnij w jej ścianki.
4. Pozostaw do zastygnięcia na co najmniej 24-48 godzin, ale z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej zostawić doniczki na kilka dni, zwłaszcza w przypadku tych większych.
Betonowe kostki stworzą w rabatce bezpieczne miejsce do przejścia i plewienia. Idealnie sprawdzą się też na trawniku, w miejscu, gdzie często chodzisz. Dzięki nim nie wydepczesz nieatrakcyjnej dróżki.
My wykorzystaliśmy duże liście, które odcisnęły na kostce piękny wzór. Jeżeli gustujesz w bardziej minimalistycznych wzorach, w marketach budowalnych dostaniesz formy w różnych kształtach.
Do wykonania kostek będą potrzebne:
· Mieszanka do betonu.
· Duży liść – doskonale sprawdzą się te łopianu, ogórków czy rabarbaru.
· Metalowa siatka, jeżeli Twoje kostki mają być duże.
· Przyda się też kawałek folii, ale poradzisz sobie także bez niej.
1. Przygotuj mieszankę betonu i duże liście. Najlepiej zrób to w tym samym czasie, aby liście nie zwiędły. My wykorzystaliśmy liście ogórków, które widzisz na zdjęciu.
2. W mokrym piasku zrób dołek pasujący wielkością do liścia (głębokość powinna wynosić około 3-4 cm). Dobrze, by piasek był porządnie mokry, dzięki czemu nie wyciągnie on wody z mieszanki betonu. Możesz także wyłożyć dołek większym kawałkiem cienkiej folii, która rozwiąże ten problem.
3. Do dołka włóż liście. Nie muszą być one idealnie równe, drobne nierówności nadadzą całości naturalny sznyt.
4. Na liście nalej beton, warstwę minimalnie 4 cm. Możesz włożyć do środka metalową siatkę lub druty jako zbrojenie.
5. Pozostaw do wyschnięcia. Jeżeli nie użyłeś folii, przez pierwsze godziny regularnie spryskuj całość wodą. Nieodpowiednia ilość wody mogłaby sprawić, że kostka będzie nietrwała.
Ten eksperyment powstał, aby wykorzystać resztkę sznurka z makramy. Zrobiliśmy prostą miskę, która sprawdzi się także jako wazon.
Potrzebujesz:
· Rzadszej mieszanki betonu – sznurek pochłonie dużo wilgoci.
· Sznurka – my wykorzystaliśmy bawełniany marki Bobbiny o grubości 5 mm.
· Naczynia, które wypełnisz lub omotasz sznurkiem. My użyliśmy starego durszlaka, ale świetnie się sprawdzi także szklana butelka po mleku.
1. Formę delikatnie posmaruj olejem. Jeżeli zamierzasz zrobić wazon ze wspomnianej butelki od mleka, musi ona pozostać w środku. W tym przypadku nie trzeba jej nacierać olejem.
2. Utnij odpowiednio długi kawałek sznurka i zamocz go w betonie.
3. Układaj go spiralnie w środku formy.
4. Środkową część pozostawiliśmy wolną, ponieważ robiliśmy doniczkę, która musi mieć odpływ drenujący.
· Spróbuj odbić na naczyniach inne liście i rośliny. Pamiętaj jednak, że po 2 dniach trzeba wyciągnąć naczynie z formy, inaczej liście mogą spleśnieć.
· Kamyki, resztki płytek, szkiełka możesz umieścić na dnie formy tworząc betonową dekorację o wyjątkowym wyglądzie.
· Nie lakieruj powierzchni betonu, ale możesz postawić różne na nanotechnologie, które stworzą delikatną nieprzepuszczalną warstwę, pozostawiając piękny wygląd i strukturę betonu.