Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Betonowe dekoracje. Zrób wazon, doniczkę lub świecznik

Iva Baltaretu · 28 kwietnia 2021

Podoba Ci się beton strukturalny, betonowe meble i dodatki? Zobacz, jak możesz zrobić je własnoręcznie. Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg rad. Być może masz w domu, wszystko, co potrzebne i możesz zacząć tworzenie już dzisiaj.

Zaopatrz się w potrzebne materiały

Najpierw skupmy się na materiałach, czyli samym betonie i formach. Możesz je kupić, zrobić lub wykorzystać stare opakowania.

Beton

My użyjemy gotowej mieszanki, która została nam po innym projekcie. Jest to zwykła mieszanka betonowa, która zawiera wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach, wystarczy dolać wody. Możesz także użyć cementu i piasku w stosunku 1:3.

Formy

Do betonu potrzebujesz formy, nie da się z nim pracować jak z gliną ceramiczną. Beton trzeba wlać do formy, do której kształtu się dostosuje i to idealnie – im gładsza forma, tym gładszy efekt. Najlepiej użyć form plastikowych. Zbieraj opakowania po jogurtach, serach lub np. kwadratowe opakowanie od lampek świątecznych, tak jak my w przypadku wazonu niżej.

Formę możesz też kupić w sklepie. Sprawdzaj również promocje plastikowych misek i naczyń, wśród których także znajdziesz coś, co spełni swoją rolę.

Kolejnym sposobem jest wykonanie własnej formy, na przykład ze starych akcesoriów modelarskich. W takim wypadku trzeba wyrysować odpowiedni kształt i skleić go taśmą. Takiej formy można użyć nawet kilka razy.

Co nie nadaje się na formę?

• Na przykład szkło i metal przyklejają się do betonu, więc miałbyś problem z wyciągnięciem ozdoby z takiej formy.

• Nie polecamy także kartonu i innych chłonnych materiałów – wchłoną wodę, która potrzebna jest do tężenia betonu. To reakcja chemiczna, w której woda jest niezbędnym elementem.

Naczynie do mieszania betonu

Sprawdzi się duże wiadro lub coś, w czym wygodnie będzie wymieszać Ci beton. Idealnie nada się plastikowe, ponieważ bardzo łatwo możesz z niego na drugi dzień wytrzepać zaschnięte resztki. Pamiętaj, nigdy nie można myć naczyń po betonie w umywalce i wylewać wody po myciu do odpływu!

Pozostałe akcesoria

Co jeszcze będzie Ci potrzebne?

• Olej do wysmarowania formy i rękawice ochronne

• Patyk do mieszania, niektórzy wykorzystują także stary mikser, ale jeżeli przygotowujesz małą ilość spokojnie dasz radę ręcznie.

• Taśma lub pistolet z klejem na gorąco oraz nożyk do tapet.

• Patyczki do mieszania, naczynie do nabierania betonu i linijka do wyrównywania powierzchni.

Mieszanie betonu

1. Do wiadra nasyp 4 części betonu i 1 część wody. Ilość potrzebnego materiały oszacuj na podstawie wielkości foremek, z których korzystasz. Zalecamy jednak pozostawienie małego "zapasu", żeby w połowie nie okazało się, że zabraknie Ci betonu.

2. Jeżeli będziesz wykorzystywać własną mieszankę piasku i cementu, prawidłowa proporcja to 3 części piasku, 1 część cementu, 1 część wody.

3. Całość dokładnie wymieszaj na jednorodną masę. Każdy suchy fragment musi być wymieszany z wodą. Jeżeli przygotowujesz małą ilość betonu, poradzisz sobie mieszając ręcznie.

4. Gotowy beton możesz przelać do formy.

Jak wykonać betonowy wazon

1. Formę wysmaruj olejem. Nałóż bardzo cienką warstwę, aby beton nie miał tłustych śladów.

2. Jako formę wykorzystaliśmy pojemnik po światełkach, do środka włożyliśmy mały słoik, którego nie należy wyciągać. Dzięki niemu będzie można do środka nalać wody i włożyć rośliny. Przykleiliśmy go do góry nogami do dna plastikowej formy i zalaliśmy betonem. To sprawi, że góra będzie idealnie gładka.

3. Do tak przygotowanej formy wlewaj stopniowo beton. Najpierw dookoła słoika, następnie tak, by go zakryć (najlepiej przykryć tak, aby warstwa nad szkłem miała min. 1 cm).

4. Kiedy wypełnisz formę betonem, delikatnie ponakłuwaj ją patyczkiem. Pozbędziesz się pęcherzyków powietrza i upewnisz się, że beton dotarł do każdej części. To szczególnie ważne w przypadku form o bardziej skomplikowanych kształtach.

Podkładki i miski na biżuterię

1. My wykorzystaliśmy formy na podkładki kupione w sklepie plastycznym. Wykonane są z silikonu, z łatwością można z wyciągnąć gotowe podkładki i używać ich wielokrotnie. Wystarczy wlać do nich beton.

2. Tacka posiada podwyższone krawędzie, więc należy zadbać o to, by beton dostał się wszędzie.

3. Efekt wygładź na przykład linijką.

4. Jeżeli nie chcesz mieć pęcherzyków powietrza, potrząsaj formą, by je zlikwidować.

Rada: Jeżeli zależy Ci na efekcie z pęcherzykami, nie musisz ich usuwać.

Ostateczny szlif

Najwcześniej po 24 godzinach (najlepiej po 48) można wyciągnąć rękodzieło z form. Jeżeli zrobisz to za wcześnie beton pęknie lub zacznie się kruszyć.

• Niektóre dekoracje łatwiej wyciągniesz, ale czasami trzeba użyć noża i rozciąć formę.

• Powierzchnię / dno przeszlifuj papierem ściernym do betonu. W wypadku dna zacznij od grubszego, a później zastosuj gładszy.

• Na doniczki, wazony i podstawki najlepiej nakleić gumowe kółka, aby ochronić meble przed porysowaniem.

Rada: Beton możesz także dekorować farbami (np. akrylowymi). Warto robić to tylko na części dekoracji, w przeciwnym razie stracą one betonowy wygląd.

Pozostałe porady przy pracy z betonem

Naprawdę nigdy nie wylewaj żadnych pozostałości, ani wody po myciu akcesoriów do odpływu. Beton w wilgotnym środowisku jeszcze mocniej zastyga, więc całkowicie zatka Twoje rury. Resztki zostaw w wiadrze, kolejnego dnia możesz je pokruszyć, zostawić na później i wykorzystać w innym projekcie.

• Jeżeli tworzenie betonowych przedmiotów Ci się spodoba, miej oczy szeroko otwarte. Zauważysz nie tylko masę inspiracji, ale także dużo form wśród rzeczy, które wyrzucasz.

• Na początku wybieraj proste, podstawowe produkty, aby zorientować się jak działa i schnie beton oraz jak z nim pracować. Później możesz zacząć eksperymentować i pokryć betonem na przykład mały wazon.

• Nie uśmiecha Ci się rozpoczynanie projektu typu "zrób to sam", ale spodobał Ci się beton? Zapoznaj się z betonowymi meblami i dodatkami marki Lyon Béton.