Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

7 jadalnych roślin do ogrodu i na balkon

Flera · 31 maja 2022

Lubisz uprawiać roślinki i zrywać je z ogródka czy skrzynki na balkonie prosto na swój stół? Przeczytaj rady ułożone przez architektów atelier Flera, które rośliny warto mieć na swojej grządce.

Ciesz się smakiem poziomek i ziół

W ogrodzie lub na tarasie postaw na krzewy poziomki pospolitej (Fragaria vesca 'Alexandria'), która idealnie sprawdzi się jako wieloletnia roślina pod większe krzewy lub do wypełnienia pustych miejsc w rabacie. To bardzo atrakcyjny kwiat z jadalnymi owocami, które można jeść przez całe lato. Zaletą jest także szybkie rozmnażanie za pomocą odrośli. Młode listki bywają także wykorzystywane do celów leczniczych.

Praktycznie w każdym ogrodzie sprawdzi się świdośliwa lamarcka. To większy krzew, który dobrze się prezentuje przez cały rok i który można z powodzeniem umieścić pomiędzy inne rośliny lub sam na przykład przy tarasie. Owoce świdośliwy są pyszne i można z nich robić przetwory. Niestety lubią je także kosy, więc nie należy zbyt długo pozostawiać ich na krzewie.

Rada: Prócz drzew i krzewów owocowych oraz poziomek, warto uzupełnić swój ogród ziołami. W kwiatowej rabacie o suchym podłożu sprawdzi się oregano, pietruszka oraz cząber, który ma wszechstronne wykorzystanie i da się go zbierać nie tylko w lecie.

Krzewy i niecodzienne zioła odpowiednie na balkon

W większej donicy możesz posadzić dereń jadalny (Cornus mas). W małym ogródku lub na tarasie idealnie zaprezentuje się w postaci nasadzenia w kilku odmianach. W większych ogrodach także idealnie sprawdzi jako dziki żywopłot otaczający rabatę, ale można go również przycinać.

Egzotyczna alternatywa: Postaw na japońską odmianę Cornus kousa Milky Way. Ma piękne białe kwiaty, a jego owoce także są jadalne.

W części ogrodu z jadalnymi roślinami możesz także posadzić mniej znane byliny o działaniu leczniczym. Często można je wykorzystać w całości, od korzeni aż po kwiaty. Naszym faworytem w tej kategorii jest prawoślaz lekarski (Althaea officinalis).

Ogrodowa rada: Naszym niekwestionowanym ulubieńcem jest czereśnia. To nie tylko sezonowe owoce, ale także piękne drzewa, które na wiosnę ślicznie zakwitają, a na jesień ich liście także są bardzo ładne. Co więcej, w lecie stworzą przyjemne miejsce do odpoczynku w ich cieniu.

Rady dla posiadaczy balkonu

• Na balkonie najlepiej sprawdzą się doniczki samonawadniające, dzięki którym rośliny przeżyją Twoją krótszą nieobecność.

• Chcesz samemu wykonać podwyższoną rabatę? Sprawdź nasz przewonik krok po kroku.

• Pozostałe sposoby i rady atelier Flera zdradza w kursie Żyj swoim ogrodem, z którego dowiesz się, jak krok po kroku zaprojektować swój ogród.